poradnik

Jak przygotować się do jarmarku rękodzieła

Hej!

Przed nami sezon świąteczny, a więc najbardziej pracowity czas dla rękodzielników. Oferty jarmarków i kiermaszy mogą przyciągnąć wielu klientów, dlatego tak ważne jest, by jak najlepiej przygotować się do tego okresu. W ciągu ostatniego roku uczestniczyłam w wielu jarmarkach rękodzielniczych dlatego postanowiłam podzielić się z Tobą moimi spostrzeżeniami. Są one szczególnie istotne, jeśli pierwsze tego typu imprezy dopiero przed Tobą 🙂

Miejsce imprezy

Po pierwsze – skąd brać informacje o tego typu wydarzeniach? Tu nie ma idealnej odpowiedzi. Powinnaś śledzić wiadomości w mediach społecznościowych czy lokalnych gazetach. Warto sprawdzić też, gdzie odbywały się podobne imprezy rok wcześniej – jest duże prawdopodobieństwo, że i w tym roku zostaną one zorganizowane. Śledzenie wydarzeń najlepiej rozpocząć z dużym wyprzedzeniem, by w spokoju móc zaplanować działania i przygotowania oraz zagwarantować sobie miejsce na wydarzeniu.

Targi mogą odbywać się w budynkach, namiotach lub pod gołym niebem. Warto więc (szczególnie zimą!) zwrócić uwagę na to czy miejsce, w którym ma odbywać się jarmark jest zadaszone. Byłam na dwóch jarmarkach organizowanych w namiotach, które pomimo ogrzewania po kilku godzinach doprowadziły moje stopy do ogromnego wychłodzenia! Pamiętaj, że wydarzenie, które ma miejsce poza budynkiem wymaga więcej przygotowania, zwłaszcza jeśli tak jak ja, szybko marzniesz 🙂 Ciepłe ubrania czy gorący napój to podstawa.

Dobrze też dopytać organizatora o to, co będzie zapewnione – stół, krzesło toaleta? Jeśli jarmark trwa kilka dni, warto  też zapytać czy będzie zapewniona ochrona w nocy. To bardzo ważne, ponieważ pozwoli Ci zaplanować cały okres trwania jarmarku oraz to, czy będziesz musiała codziennie pakować wszystko, czy nie.

Na koniec dobrze jest dowiedzieć się, czy impreza będzie reklamowana, a jeśli tak to w jakich miejscach. Być może wydarzenie ma patronaty, które sprawią że na jarmark przyjdzie dużo ludzi. Jeśli jarmark będzie reklamowany w mediach społecznościowych możesz zapytać, czy będą tam prezentowani wystawcy, a jeśli tak, spróbuj przygotować krótki opis swojej działalności wraz ze zdjęciami i prześlij go organizatorom.

jarmark

Wyposażenie stoiska

Wygląd stoiska jest niesłychanie ważny – w końcu nie będziesz jedynym wystawcą, a konkurencja z pewnością będzie duża! Przede wszystkim musisz wiedzieć, jak duże miejsce będziesz mieć do dyspozycji. To szczególnie istotne przy planowaniu wyposażenia i jego rozkładu. Co warto mieć ze sobą? Podsumowanie wszystkich niezbędnych rzeczy znajdziesz we wpisie Checklista, czyli praktyczny niezbędnik każdego wystawcy. Znajduje się tam darmowa lista do pobrania, na której możesz odhaczać niezbędne rzeczy tak, by nie pominąć niczego istotnego.

Niezbędnik Wystawcy (2265 pobrań)

Przede wszystkim pamiętaj, by zimą mieć ze sobą ciepłe ciuchy czy termos z herbatą. Jeśli jarmark odbywa się pod namiotem, warto też zabrać coś pod nogi (np. mały dywanik). Sama po kilku godzinach stania na zimnym chodniku niemal nie czułam nóg. Jeśli jarmark trwa kilka dni, a Ty nie chcesz za każdym razem pakować towaru (bo np. wiesz, ze będzie tam ochrona) warto zabrać coś, czym zabezpieczysz i owiniesz swoje stoisko. Ja używam do tego folii stretchowej, ponieważ bardzo dobrze owija się ona wokół regałów czy wieszaków. Pamiętaj też, by mieć odpowiednią ilość bilonu, zwłaszcza złotówek czy dwuzłotówek. Lepiej mieć ich za dużo niż stresować się, że zabraknie go w czasie wydarzenia.

Jak pisałam wcześniej, koniecznie dowiedz się co zapewnia organizator. Jeśli zapewnia stół i krzesło – super! To znaczy że nie musisz zabierać go ze sobą. Ja zawsze zabieram ze sobą Alberta 😉 Albert to regał z IKEI, bardzo popularny podczas tego rodzaju imprez. Można na nim poukładać poduchy, zabawki czy koszyki. Dodatkowo przydaje mi się wieszak, na torebki czy inne rzeczy, które wymagają powieszenia. Ponadto mały stolik do wystawienia oraz drewniane skrzynki. Warto zadbać, by produkty były na różnej wysokości, dzięki czemu stoisko sprawia wrażenie pełnego produktów.

kiermasz

Gdy będziesz znać rozmiar stoiska, spróbuj rozplanować ułożenie mebli i produktów – sprawdź, czy wszystko się zmieści i czy wszystkie produkty dobrze się prezentują. Dobrze zrobić to wcześniej, by nie stresować się tym w czasie rozkładania stoiska.

Sprawdź też wcześniej czy dasz radę spakować wszystko do samochodu! Stres związany z pakowaniem na pewno nie będzie Ci potrzebny w dniu jarmarku. Nie zapomnij też dopytać o parking, godziny wjazdu w celu rozładunku oraz godziny rozkładania i demontażu stoiska.

Pamiętaj, że stoisko to nie tylko wyposażenie i produkty. To również delikatne ozdobny, które zwłaszcza w świątecznym okresie sprawią, że Twoje stoisko będzie wyglądało jeszcze bardziej zachęcająco!

Produkty i branding

Jakie produkty powinny znajdować się na stoisku? Oczywiście, nie ma na to złotego środka. Jeśli chodzi o jarmarki świąteczne, z pewnością dobrze jest mieć świąteczne produkty. Z mojego doświadczenia wynika, że warto mieć  też produkty, które są stosunkowo niedrogie. Coś, co zawsze można kupić dziecku bez tracenia majątku lub coś, co nada się jako drobny dodatek do prezentu. Oczywiście, nie bazuj tylko na najtańszych produktach. Według mnie, dobrze jest zróżnicować ofertę tak, by trafić do różnych klientów.

Pamiętaj, że bardzo istotnym elementem jest rozpoznawalność Twojej marki. Nie możesz zapomnieć więc o wizytówkach czy ulotkach. Dobrym pomysłem na przyciągnięcie klientów z targów jest np. rozdawanie kodów rabatowych na kolejne zakupy 🙂

Myślę, że to już wszystkie najważniejsze wskazówki. Mam nadzieję, że wiesz już jak przygotować się do targów i jarmarków. Jeśli masz jednak więcej pytań, napisz do mnie a chętnie udzielę Ci wskazówek.

Trzymam kciuki, żeby wszystko się udało!

Gorące buziaki!

Q.

 

 

(Visited 4 154 times, 1 visits today)

Mogą spodobać Ci się również