Tutorial

Jak wyszydełkować kapcie – tutorial

Cześć!

Po ostatnim wpisie dotyczącym kapci, kilka osób pytało mnie o tutorial. Oczywiście bardzo chętnie pokażę jak szybko robić takie kapcie na szydełku i jakie jest to proste! W takim razie… zaczynamy!

Kilka uwag na początek

Kapcie robiłam tak, by pasowały na moją stopę 🙂 Mam rozmiar 38, więc jeśli też masz taki rozmiar, to śmiało możesz robić z mojego schematu. Jeśli jednak Twój rozmiar jest większy lub mniejszy to możliwe, że będziesz musiała dokonać drobnych korekt. Ale nie martw się, dam Ci znać w którym miejscu potrzebne będą zmiany. Całość polegać będzie na dodawaniu lub odejmowaniu półsłupków, więc jeśli rozmiar nie będzie pasował będziesz musiała po prostu dodać lub odjąć je w odpowiednim miejscu.

Co będzie potrzebne

➦ włóczka ( T-shirt Yarn – to ważne! Przy cieńszej włóczce będziesz musiała wykonać dużo więcej okrążeń)

➦szydełko (ja używałam szydełka w rozmiarze 12)

szydełko i tshirt yarn

Co musisz umieć

➦łańcuszek

➦półsłupek

➦oczko ścisłe

➦szydełkowanie przez tylną pętelkę oczka

Kapcie na szydełku

Podeszwa

Zaczniemy od podeszwy. Wykonaj odpowiednią liczbę oczek łańcuszka. Im dłuższy łańcuszek, tym dłuższy będzie kapeć. W moim przypadku (rozmiar buta 38) zaczęłam od 12 oczek łańcuszkazrób oczka łańcuszkaTeraz wbij szydełko w drugie oczko od strony szydełka i wykonuj półsłupki. Gdy dojdziesz do końca łańcuszka, w ostatnim oczku wykonaj 3 półsłupkiszydełkowe kapcie - tutorialKontynuuj półsłupki z drugiej strony łańcuszkajak zrobić kapcie na szydełkuW ostatnim oczku wykonaj ponownie 3 półsłupkiszydełkowe kapcie krok po krokuKontynuuj półsłupki (na schemacie zaczęłyśmy kolor brązowy)schemat na kapcie na szydełkuTeraz będziesz powiększać kapcie w 3 półsłupkach, które dodałaś w poprzednim rzędzie. W każdym z nich wykonaj po dwa półsłupki.kapcieKontynuuj półsłupkikapcie na szydełku - cdtutorial na kapcie na szydełkuPonownie wykonaj po dwa półsłupki w każdym z trzech półsłupków wcześniejszego rzędujak wyszydełkować kapcieI dalej kontynuuj półsłupkipodeszwa na szydełkuTeraz nastąpi mała zmiana – będziesz dodawać po dwa półsłupki w czterech (a nie jak wcześniej w trzech) półsłupkach wcześniejszego rzędu na samej górze.
szydełkowe kapcie 2Dalej kontynuuj półsłupki. Gdy dojdziesz do „pięty” również wykonaj po 2 półsłupki w czterech półsłupkach wcześniejszego rzędupodeszwa na szydełku 2


Jak widzisz skończyłyśmy na schemacie okrążenie w kolorze zielonym. Ja w tym momencie dodam jeszcze jedno okrążenie i podeszwa będzie gotowa. Jeśli jednak widzisz już, że wszystko jest ok i nie potrzebujesz jej powiększać – możesz skończyć tutaj i przejść od razu do robienia góry


Jeśli powiększasz dalej, to zaczynamy okrążenie, które na schemacie zaznaczone jest kolorem różowym. Kontynuuj półsłupki, a gdy dojdziesz do góry naszej podeszwy, dodaj po dwa półsłupki w czterech półsłupkach wcześniejszego rzęduszydełkoTak wygląda podeszwa na tym etapieszydełkowe kapcie na szydełkuKontynuuj półsłupkiszydełkowe kapcie 3Teraz, by zakończyć podeszwę, zrób po dwa półsłupki w każdym z trzech (!) półsłupków poprzedniego rzędu i zamiast powiększać podeszwę jeszcze w czwartym półsłupku, zrób jedno oczko ścisłe.Podeszwa skończona, a Ty znajdujesz się w miejscu, w którym będzie tylna część kapcia. Jednak by wyszydełkować kapcie, potrzebna nam będzie jeszcze góra! Oczywiście, jeśli podeszwa wciąż jest za mała, możesz kontynuować okrążenia, powiększając je w takim sam sposób, jak robiłyśmy to wcześniej.

Góra

Góra kapcia będzie składała się z 5 rzędów. W pierwszym z nich będą oczka tylko w tylnej pętelce, a ostatnim – oczka ścisłe. Poniżej zobaczysz schemat, który obejmuje pozostałe trzy rzędy. Ale zróbmy razem wszystko po kolei!kapcieRZĄD 1. Jak wspomniałam, pierwsze okrążenie będziemy wykonywać tylko w tylnych pętelkach po to, by nasza robótka zmieniła nieco kierunek 😉 (zamiast dalej pozostać płaską, będzie teraz powstawać ku górze)tylne pętelkiRZĄD 2. W drugim rzędzie wykonuj półsłupki przez obie pętelki (różowy kolor półsłupków na schemacie). Nic nie dodajemy, nic nie odejmujemy, po prostu robimy jeden półsłupek w jednym półsłupku wcześniejszego rzędu.


UWAGA! Może się zdarzyć, że włóczka której używasz jest grubsza niż ta, której używam ja. W takiej sytuacji „różowy” rząd może być zbędny. Możesz go w takiej sytuacji pominąć i przejść od razu do rzędu trzeciego. Ja podczas szydełkowania pierwszych kapci od razu po rzędzie pierwszym (tym w którym szydełkowałam przez tylną pętelkę) zaczęłam zmniejszanie.


RZĄD 3. W tym rzędzie ( na schemacie zaznaczonym kolorem niebieskim) będziemy zmniejszać. Oczywiście, jeśli czujesz, że but może być jeszcze za ciasny, możesz dorobić kolejny rządek bez zmniejszania robótki.

Jak zmniejszamy? Po prostu przerabiamy dwa półsłupki razem (jak na zdjęciu poniżej).

Na samej górze, w miejscu w którym będą palce, cztery razy przerób po dwa półsłupki razem.

Na schemacie jesteśmy w tym miejscu

Gdy to zrobisz, kontynuuj półsłupki aż dojdziesz do pięty – tam również zmniejsz robótkę. Przerób dwa razy po dwa półsłupki razem.

Super! Skończyłyśmy niebieski rząd. Teraz pora na brązowy. Tu również zmniejszymy obwód.

RZĄD 4. Kontynuuj półsłupki. Gdy dojdziesz do miejsca, w którym zmniejszałaś oczka w poprzednim rzędzie, zrób to samo. Tym razem jednak jedynie dwa razy. Przerób więc dwa razy po dwa oczka razem i kontynuuj półsłupki.Na koniec okrążenia na pięcie, powtórz czynność i również przerób razem dwa razy po dwa oczka.

RZĄD 5. Zostało nam ostatnie okrążenie, które ja przerobiłam za pomocą oczek ścisłych. Dzięki temu cały otwór zrobił się sztywniejszy, a według mnie dodatkowo ładniejszy 🙂

Na koniec dodałam pompon i gotowe!A oto moje wyszydełkowane kapcie

Zastanawiasz się pewnie jeszcze czy kapcie się ślizgają. Ja zamierzałam kupić lateks antypoślizgowy i go wykorzystać, jednak ciągle tego nie zrobiłam, a kapcie noszę 😉 Nie ślizgają się one bardzo chociaż myślę, że gdy trafię na taki lateks w sklepie, to chętnie go wypróbuję. Jeśli masz taki lateks i go zastosujesz, daj znać jak duża jest różnica!

Jak widzisz nie potrzeba dużo czasu by zrobić takie kapcie na szydełku 🙂 Robi się je naprawdę bardzo łatwo i przyjemnie! Możesz sama modyfikować wzór według własnych potrzeb, możesz też wykorzystać do szydełkowania słupki zamiast półsłupków. Wszystko zależy od Ciebie 🙂  Mam nadzieję, że tutorial jest jasny, przydatny i sama dasz radę zrobić takie kapcie na szydełku. Jeśli masz jednak jakieś wątpliwości – koniecznie daj znać! Tutaj lub na Facebooku, a na pewno odpowiem 🙂

Miłego szydełkowania!

Q.

 

(Visited 61 279 times, 3 visits today)

Mogą spodobać Ci się również