Hej!
Szydełko – niezbędny element, prawda? 🙂 Jeśli zaczynasz swoją przygodę z szydełkowaniem, pierwszą rzeczą jaka przyjdzie Ci do głowy będzie własnie taka myśl – jakie szydełko wybrać dla początkujących ?! Odwiedziłaś już pasmanterię? A może rozpoczęłaś poszukiwania w internecie? W tym momencie pewnie się przeraziłaś, bo to nie jest taka prosta sprawa! Jest dużo firm, tworzyw i rozmiarów w jakich produkowane są szydełka. I skąd wiedzieć, które wybrać? Te za kilka złotych, kilkanaście, kilkadziesiąt? Spokojnie, bez paniki. Wszystko sobie zaraz wyjaśnimy.
Jakie szydełko wybrać dla początkujących
Szydełko zbudowane jest z haczyka, uchwytu oraz trzonka. Jednak najważniejszą rzeczą, jaką musisz wiedzieć jest to, że wybór szydełka będzie miał wpływ na finalny wygląd Twojego projektu. Z tego powodu, najlepiej już na samym początku dokładnie wybrać robótkę, którą chcesz wyszydełkować. Gruby koc, a może cieniutka chusta? Do każdego z tych projektów będzie potrzebne inne szydełko.
Przy wyborze szydełka należy przede wszystkim określić jaki rozmiar będzie Ci potrzebny. Poza tym możesz wybrać także tworzywo, z jakiego zrobione jest szydełko oraz producenta.
Jak dobrać szydełko do włóczki
Rozmiar szydełka powinien być uzależniony od grubości włóczki. Zasada jest prosta: im grubsza włóczka, tym grubsze szydełko. Jest to z resztą dość logiczne – trudno wyobrazić sobie szydełkowanie z grubej włóczki cieniutkim szydełkiem. Wybierając rozmiar, możesz delikatnie zasugerować się banderolą. Powinna tam być podana proponowana wielkość szydełka lub drutów, jakie będą najlepsze do danej włóczki. Czy jednak dobrze jest sugerować się „w ślepo” zaleceniami producenta? Nie! Oczywiście na początku dobrze sprawdzić jakie szydełko jest proponowane, jednak z czasem zobaczysz, że to tylko zalecenia i nie musisz się ich sztywno trzymać. Musisz natomiast zastanowić się, jak chcesz by finalnie wyglądał Twój projekt.
Stosując większe szydełko niż zalecane, Twoja praca z pewnością będzie bardziej „dziurawa” , delikatna i prześwitująca. Jeśli szydełko będzie mniejsze, robótka będzie sztywniejsza, bardziej zbita, a i dziury się nie pojawią. Mniejsze szydełko niż zalecane stosuję się m.in przy szydełkowaniu zabawek – w końcu tam dziury i prześwity nie są pożądane 🙂
Większych szydełek używa się przede wszystkim do szydełkowania koszy, dywanów, puf czy innych elementów dekoracyjnych. Korzysta się z nich m.in. przy szydełkowaniu sznurkiem lub T-shirt Yarn. Mniejsze idealnie sprawdzą się natomiast przy zabawkach, serwetkach czy delikatnych chustach. Najcieńsze szydełka są używane podczas tworzenia drobnych elementów, koronek czy biżuterii.
Zobacz, jak rozmiar szydełka wpływa na rozmiar robótki – w każdym z poniższych prostokątów jest taka sama liczba oczek oraz rzędów – inny jest jedynie (lub aż 🙂 ) rozmiar szydełka. Na powyższym zdjęciu dokładnie widać różnice pomiędzy wielkością robótki a wybranym szydełkiem.
Ok, wiesz już jak dobrać rozmiar do swojego projektu. Ale gdzie dokładnie szukać numeracji szydełek? Rozmiar szydełka powinien być podany na jego uchwycie. Tu jednak może pojawić się mały problem dla osoby początkującej. Otóż, musisz wiedzieć, że numeracja szydełek może być bardzo myląca!
Od czego zależy numeracja szydełek?
Tak naprawdę, rozmiary szydełek różnią się w zależności od producenta i mogą wprowadzać w zakłopotanie nie tylko na początku. Rozmiar może być podany w milimetrach lub numerycznie, a w rozmiarówce amerykańskiej spotkać można nawet litery! Warto wiedzieć, że szydełko w rozmiarze 3, to nie jest to samo co 3 mm lub 03 (w numeracji C.F.I.). Poniżej zamieszczam tabelę z numeracją w milimetrach, amerykańską oraz brytyjską, jednak i tu mogą pojawić się delikatne rozbieżności!
Według mnie najprościej jest posługiwać się szydełkami, w których numeracja podana jest w mm – zwłaszcza na początku. Z czasem z pewnością nabierzesz wprawy i dobór rozmiaru szydełka nie będzie sprawiał większych problemów!
Rodzaje tworzyw
Wybierając tworzywo z jakiego zrobione jest szydełko, najlepiej sprawdzić, jakimi szydełkuje Ci się najwygodniej. Mogą spodobać Ci się lekkie, plastikowe szydełka lub np. te z ergonomiczną rączką.
Możesz spotkać szydełka:
– plastikowe,
– bambusowe,
– drewniane,
– aluminiowe,
– stalowe.
Występują również szydełka mieszane – z inną rączką i końcówką np. aluminiowy haczyk i silikonowa rączka. Są i takie z ergonomiczną rączką, profilowane, które mają zapobiegać zmęczeniu nadgarstków. Możesz spotkać również szydełka ozdobne lub ręcznie malowane, z którymi szydełkowanie może stać się jeszcze przyjemniejsze!
Czy materiał, z jakiego zostało zrobione szydełko ma na coś wpływ? Jak wspomniałam, tutaj ważne jest, by szydełko dobrze leżało w ręce. Inną kwestią jest jednak to, by szydełko było gładkie! W innym razie może się haczyć o nitkę, a przez to ją niszczyć, a Ciebie denerwować! 🙂
Rada na początek
Jeśli zaczynasz przygodę z szydełkiem, na początek lepiej sprawdzi się projekt, w którym wykorzystasz grubszą włóczkę i szydełko w rozmiarze 3 lub 4 mm. Dzięki temu będziesz wyraźniej widziała wszystkie oczka, a szydełkowanie będzie znacznie łatwiejsze 🙂
Szydełka tunezyjskie
Możesz spotkać się również z pojęciem „szydełko tunezyjskie”. Czy różni się ono bardzo od zwykłego szydełka? Szydełko tunezyjskie jest przede wszystkim dłuższe, może też być zakończone żyłką. Po co nam takie szydełko? Otóż są wzory, które możemy wykonać za jego pomocą, a których nie zrobimy zwykłym, krótkim szydełkiem. Szydełkując w ten sposób nie odwracamy robótki, a zawsze szydełkujemy na stronie prawej. Dzięki niemu podczas szydełkowania zmieścimy na nim wszystkie oczka, a robótka może być znacznie szersza!
Zastanawiasz się pewnie, czy cena oraz producent mają wpływ na pracę z szydełkiem. Na początek, na pewno nie trzeba inwestować w drogie szydełka, ponieważ lepiej jest się upewnić, z jakim rodzajem szydełka pracuje Ci się najlepiej. Moje ulubione szydełko (a jednocześnie pierwsze jakie kupiłam!) kosztowało kilka zł. I wiesz co? Uwielbiam je! Jest to metalowe szydełko w rozmiarze 3.25, którym szydełkuję, co tylko się da ;). Miejscami już nawet zszedł z niego różowy kolor! Miałam kilka droższych szydełek i nie wiem, czy to mój pech czy po prostu przypadek, ale z każdym coś się stało! Złamało się lub wypadła rączka…
Proponuję, byś na swoje pierwsze szydełko nie wydała majątku 😉 Jak pisałam wcześniej, rozmiar 3 lub 4 mm będzie optymalny, a jeśli okaże się, że szydełkowanie sprawia Ci dużo frajdy, możesz dokupić kolejne, w zależności od potrzeb 🙂
Jeśli masz jakieś wątpliwości, możesz zostawić komentarz lub skontaktować się ze mną przez maila lub Facebooka.
Zachęcam Cię również do zostawienia maila, dzięki czemu będę mogła przypominać Ci o kolejnych lekcjach, a na koniec kursu otrzymasz ode mnie małą niespodziankę 🙂 →Zapis na newsletter ←
Powodzenia w wyborze szydełka! Już za tydzień Lekcja 2, w której znajdziecie praktyczny poradnik po rodzajach włóczek!
Buziaki!
Q.
P.S.
Wiecie, że szydełkowanie to w gwarze poznańskiej heklowanie? 😮