Tutorial

Star Stitch, czyli ścieg gwiazdkowy – tutorial

Cześć!

Długo zbierałam się do przygotowania tego wpisu, ale wreszcie udało mi się przygotować zdjęcia i opisy. Dziś mam dla Ciebie kolejny tutorial, w którym pokażę jak szydełkuję się moim ulubionym szydełkowym ściegiem, czyli ściegiem gwiazdkowym (z ang. Star Stitch). Jak sama nazwa wskazuje powstają dzięki niemu urocze gwiazdki, które według mnie bardzo uatrakcyjniają wygląd robótki. Ścieg ten jest bardzo prosty, więc jeśli opanujesz już schemat, szydełkowanie będzie bardzo szybkie i przyjemnie!

Ja najczęściej wykorzystuję ten ścieg podczas szydełkowania portmonetek, ale na pewno sprawdzi się on również chociażby przy podkładkach lub kosmetyczkach.

Ładny prawda? 🙂 To teraz zobacz, jak łatwo można go zrobić!

Star Stitch – Ścieg gwiazdkowy na szydełku

Musisz umieć:

➦łańcuszek

➦półsłupki

➦półsłupki nawijane

Ile oczek na początek?

➦Parzysta liczba oczek + 4

Każda gwiazdka powstaje na bazie dwóch oczek łańcuszka. Jeśli chcesz więc mieć robótkę o szerokości 6 gwiazdek, mnożysz liczbę gwiazdek razy 2 i dodajesz do tego 4 oczka, które będą ramionami pierwszej gwiazdki. Daje to więc 16 oczek.

No to zaczynamy!

Na początek wykonaj odpowiednio długi łańcuszekStar StitchWbij szydełko w drugie oczko od szydełka tak, jakbyś chciała zrobić półsłupek.

UWAGA! Nie robisz jednak półsłupka – zostawiasz pętelkę na szydełku!Star Stitch 2To samo robisz w kolejnym oczkuStar Stitch 3I trzech kolejnychPowtarzasz to tak długo, aż na szydełku pojawi się 6 pętelekTeraz przeciągnij włóczkę przez wszystkie 6 pętelek, znajdujących się na szydełku Kończymy gwiazdkę tworząc jedno oczko łańcuszka. Na szydełku masz więc teraz tylko jedną pętelkę, a w naszej gwiazdce pojawił się jej środekTeraz będziesz szydełkować kolejną gwiazdkę. By to zrobić, musisz wbić się szydełkiem w środek gwiazdkiPrzeciągasz nitkę tak, by na szydełku pojawiły się dwie pętelkiKolejny raz będziesz wbijać szydełko pod ostatnim ramieniem naszej gwiazdki. Żeby było jasne, gdzie masz to zrobić zaznaczyłam to miejsce różowym kolorem:A tak wyglądają już trzy pętelki na szydełkuCzwartą pętelkę stworzymy wbijając szydełko w oczko łańcuszka, w którym jest ostatnie ramię gwiazdkiA kolejne dwie pętelki powstaną przez wbijanie szydełka w kolejne dwa oczka łańcuszka Teraz, tak jak w przypadku pierwszej gwiazdki, złap włóczkę i przeciągnij ją przez wszystkie 6 pętelekI wykonaj jedno oczko łańcuszkaPowtarzaj całość do końca łańcuszka. Gdy dojdziesz do końca łańcuszka, by ładnie zakończyć rząd wystarczy, że wykonasz jeden półsłupek nawijany. Dzięki temu brzeg będzie ładnie wykończony! Teraz zrób jedno oczko łańcuszka i odwróć robótkę:Wykonaj jeden półsłupek w drugim oczku od strony szydełkaI kolejny w środku gwiazdki. (Będziemy teraz dorabiać górne ramiona naszej gwiazdki)Teraz wykonuj po dwa półsłupki w każdym kolejnym środku gwiazdki. A tak całość wygląda na prawej stronie:Na samym końcu wykonaj jeden półsłupek w ostatnim oczku tego rzędu: Pierwsze gwiazdki gotowe!

Teraz odwracamy robótkę na druga stronę i robimy trzy oczka łańcuszka.

Następnie wbij szydełko kolejno w drugie i trzecie oczko zrobionego łańcuszka, przeciągając przez nie włóczkę. Pamiętaj jednak, by znowu zostawić pętelki na szydełku! Gdy na szydełku masz już 3 pętelki, wbij się w 3 kolejne oczka poprzedniego rzędu. Na szydełku pojawi się więc 6 pętelek. Przeciągamy szydełko przez wszystkie 6 pętelekZrób jedno oczkoI kontynuujemy tak, jak robiliśmy to w pierwszym gwiazdkowym rzędzie.

Kontynuuj tak długo, aż Twoja robótka osiągnie satysfakcjonujący Cię rozmiar 🙂

Poniżej zobaczyć możesz jak wyglądają rządki gotowych gwiazdek :

Proste? Pewnie, że proste! Mam nadzieję, że polubisz gwiazdki tak samo jak ja, a Star Stitch, czyli ścieg gwiazdkowy, będzie Ci towarzyszył coraz częściej!

Tyle na dziś. Daj znać, czy tutorial jest jasny i przejrzysty!

Miłego szydełkowania!

Q.

(Visited 10 359 times, 1 visits today)

Mogą spodobać Ci się również