poradnik

Symbole na metkach – jak je czytać?

Kochani!

Dzisiaj mam dla Was mały poradnik dotyczący metek oraz tego, w jaki sposób powinniśmy prać nasze rzeczy. Pranie – niby nic trudnego, prawda? Wystarczy wrzucić do pralki, ustawić odpowiednia program, potem wyjąć, wysuszyć, wyprasować i gotowe! Ale jak na pewno wiecie, na każdym z tych etapów musimy przestrzegać pewnych zasad – zasad, które znajdują się na metkach! Jeśli się do nich nie zastosujemy, możemy popełnić błąd skutkujący uszkodzeniem lub zniszczeniem pranych rzeczy 🙁 Dlatego mam dla Was tablicę symboli prania, dzięki której wszystko będzie jasne! Z pewnością część z nich jest dla Was jasna i nie powinna stwarzać problemów, jednak jest kilka takich, które nie są do końca oczywiste 😉 Możecie ją wydrukować i trzymać niedaleko pralki, a w razie potrzeby szybko do niej zerknąć, żeby się upewnić co oznacza dany symbol!

clothesline-308496_1280

Przed przystąpieniem do prania przede wszystkim należy sprawdzić, jakie symbole przedstawione są na metce. Można spotkać się z symbolami dotyczącymi:

  • prania w pralce (symbol miski z wodą)
  • wybielania (trójkąt)
  • suszenia (kwadrat)
  • suszenie mechaniczne (koło w kwadracie)
  • prasowania (symbol żelazka)

Symbole prania – najważniejsze zasady

1. Kropki (np. w misce z wodą czy na żelazku) wskazują temperaturę, z jaką możemy potraktować rzecz – im mniej kropek, tym niższa dopuszczalna temperatura.
Przykład: Jedna kropa w symbolu miski oznacza, że daną rzecz możemy prać w temperaturze 3o stopni.

2. Przekreślenie symbolu oznacza, że rzeczy nie możemy poddawać konkretnemu procesowi.
Przykład: Przekreślony znak miski oznacza, że dana rzecz nie może być prana w wodzie.

3. Ilość kresek pod symbolem wskazuje na stopień ostrożności, z jakim należy podejść do procesu.
Przykład: Jedna kreska pod symbolem miski oznacza pranie łagodne, a dwie – pranie bardzo łagodne.


POBIERZ TABLICĘ SYMBOLI

Symbole Prania (7336 pobrań)

Symbole prania - tablica


Pranie

Symbolem prania na metkach jest miska z wodą. Pokazuje ona, w jakiej temperaturze można prać daną rzecz oraz to czy powinniśmy przy tym procesie zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim należy jednak zwrócić uwagę na to, czy taka rzecz może być w ogóle prana – jeśli symbol miski jest przekreślony, to nie możemy wyprać jej na mokro. Jeśli natomiast zobaczycie na metce symbol dłoni – musicie taką rzecz wyprać ręcznie.

Czyszczenie chemiczne

Symbol prania chemicznego – czyli koło – wskazuje na to, że lepiej oddać taką rzecz do pralni chemicznej, gdzie zajmą się nią profesjonaliści. Litera wewnątrz koła informuje natomiast o tym, jaki środek chemiczny może zostać przy takim czyszczeniu wykorzystany.

Suszenie

Kwadrat wskazuje na to, jak należy suszyć pranie.  Może pojawić się symbol suszenia w pozycji pionowej – wtedy rozwieszacie rzecz na sznurku czy też w poziomej, gdzie daną rzecz należy rozłożyć na płasko. Należy zwrócić też uwagę na to, czy nie należy rzeczy suszyć w cieniu oraz na to, czy możecie ją wykręcić!

Prasowanie

Na sam koniec przechodzimy do prasowania. Na symbolu żelazka znajdziecie informacje odnośnie temperatury. Może pojawić się też informacja o nieużywaniu pary wodnej.

Jak widzicie, symbole prania nie są takie straszne, a większość z nich jest jasna i nie wymaga wyjaśnień. Najważniejsze jest, by przed praniem dokładnie przeanalizować metki, by po wypraniu, wysuszeniu i wyprasowaniu nie było przykrej niespodzianki!

Mam nadzieję, że skorzystacie z tablicy, a pranie stanie się łatwiejsze!

Q.

 

(Visited 18 219 times, 2 visits today)

Mogą spodobać Ci się również