poradnik

Dobieranie kolorów do projektów – przydatne narzędzia

Cześć!

Dzisiaj chciałabym pokazać Ci kilka sposobów na to, jak dobierać kolory do swoich projektów. Często mam z tym problem ponieważ bywa tak, że nie mogę się zdecydować czy np. dany odcień będzie pasował idealnie do danego projektu, czy nie. Na szczęście z pomocą przychodzą nam narzędzia, dzięki którym dobór kolorystyki może okazać się nieco prostszy!

Jak dobierać kolory – koło barw

Słyszałaś kiedyś o kole barw? Jest to wzornik, który pokazuje w jaki sposób mieszać ze sobą kolory tak, by do siebie pasowały. Standardowo koło barw zawiera 12 barw, w których skład wchodzą 3 podstawowe kolory (żółty, czerwony i niebieski) oraz kolory pochodne, które są kombinacją kolorów podstawowych. Natomiast z połączenia barwy podstawowej i pochodnej powstają barwy trzeciego rzędu. Aby efekt kolorystycznych wyborów zawsze Ci odpowiadał, powinnaś kierować się podstawowymi zasadami korzystania z koła. Możesz wybierać odcienie tego samego koloru (połączenie monochromatyczne), barwy sąsiadujące ze sobą (połączenie pokrewne) oraz te znajdujące się na wprost siebie (połączenie dopełniające).

Jeśli chcesz sprawdzić jakie kolory z koła barw do siebie pasują, wejdź na Colorsupplyyy.com

Możesz tam wybierać różne opcje łączenia barw. Po prawej stronie wyświetlają się odcienie, natomiast na dole strony będziesz mogła zobaczyć jak wyglądają dane kombinacje w przykładowych grafikach. Dowiesz się też jakie konkretnie kolory zostały dobrane.

Palety kolorów

Czasem miewam tak, że potrzebuję kolorystycznej inspiracji – gdy np. nie mogę się zdecydować na połączenie kolorów kocyka czy poduszki. Wtedy z pomocą przychodzą strony z gotowymi paletami kolorów! Możesz skorzystać np. z Color Palettes lub mojego ulubionego Designe Seeds. Kolorystyczne inspiracje możesz też wyszukać na Pinterest np. pod hasłem „color palette”.

Kolor roku 

Jeśli chcesz wiedzieć, jaki w danym roku został wybrany kolor roku, możesz sprawdzić co proponuje Instytut Pantone. Na rok 2017 jest to kolor Greenery, a więcej na ten temat możesz przeczytać we wpisie: Kolory Pantone, czyli o szydełkowaniu w zgodzie z trendami.

A co zrobić, gdy chcesz dokładnie sprawdzić jakie kolory są na Twoim zdjęciu? Możesz skorzystać np. z Coolors.co. Jest to rozbudowane narzędzie, w którym możesz generować gotowe palety kolorów lub tworzyć własne na podstawie zdjęć. Sprawdzisz tam również, jakie konkretnie kolory tworzą Twoje zdjęcie.

Jak widzisz, opcji jest dużo! Czasem z braku pomysłu lub wręcz przeciwnie – z powodu ich nadmiaru, mamy mętlik w głowie. Warto więc wiedzieć, gdzie w chwili kryzysu szukać pomocy 🙂

Owocnego poszukiwania inspiracji!

Q.

(Visited 5 086 times, 5 visits today)

Mogą spodobać Ci się również