Rodzaje włóczek

rodzaje włoczek

Cześć!

Mam nadzieję, że po ostatniej lekcji doskonale wiesz jakie szydełko wybrać. Kolejnym krokiem do sprawnego szydełkowania jest więc znajomość włóczek.

rodzaje włóczekZacznijmy od tego, że przy rozpoznawaniu rodzaju włóczek bardzo ważne jest używanie poprawnej terminologii. Często spotykam się z sytuacją, w której pojęcie „włóczka” i „wełna” są stosowane zamiennie, co jest bardzo dużym błędem! By poprawnie wybrać odpowiedni materiał, zapoznaj się z grafiką poniżej 🙂
włóczka a wełnaJak więc widzisz, wełna jest jednym z rodzajów włóczek! To bardzo ważny, by nie mylić tych pojęć 🙂

Rodzaje włóczek

Włóczki można podzielić ze względu na pochodzenie włókien. Rozróżniamy włóczki:

1) Naturalne – pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego

WŁÓCZKI NATURALNE POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO:

WEŁNA – włóczka wełniana idealnie pasuje do wyrobów na zimne dni: swetry, szale, czapki zrobione z wełny będą grzały i nie pozwolą nam zmarznąć 🙂 Choć często uważa się, że włóczki wełniane gryzą, nie można tego powiedzieć o każdej wełnie. Włóczka wełniana pozyskiwana jest z sierści zwierząt, przez co wyróżniamy kilka jej rodzajówróżniących się właściwościami:

WEŁNA OWCZA:

    • szetlandzka – gęsta i mocna pozyskiwana z owiec żyjących na wyspach szetlandzkich.

   • wełna merynosów – bardzo delikatna, miła w dotyku, puszysta, niegryząca! Pozyskiwana z owiec żyjących w Australii i Nowej Zelandii.

WEŁNA KOZIA:

   • moher – powstaje z kozy angorskiej. Jest lekki, puszysty, delikatny – dobrze pasuje na szale i chusty.

  • kaszmir – z wełny kóz kaszmirskich – jedno z najdroższych włókien kojarzy się z ekskluzywnością, ponieważ z jednej kozy pozyskuje się bardzo mało wełny. Wyroby kaszmirowe są miękkie, lekkie, ale ciepłe, produkty bardzo dobrze się układają.

WEŁNA Z ALPAK – cienka, miękka, delikatna, jest dobrym rozwiązaniem dla alergików. Jest również wytrzymała.

→ WEŁNA KRÓLICZA – angora – z królika angorskiego. Jest cienka i delikatna. (Zauważ, że angora powstaje z królika angorskiego, natomiast z wełny kozy angorskiej powstaje moher!)

JEDWAB – powstaje z włókna wytwarzanego przez poczwarkę jedwabnika. Bardzo delikatny i jednocześnie ciepły. Miękki i przyjemny w szydełkowaniu, jednak łatwo ulega zniszczeniu zwłaszcza przy dużym wystawieniu na działanie promieni słonecznych. Włóczka ta źle reaguje też na prucie i przerabianie jednego motka kilka razy, dlatego przy pracy z nią lepiej nie popełniać błędów. Z wyrobami z jedwabiu lepiej obchodzić się delikatnie, zwłaszcza, że materiał ten nie należy do najtańszych.

WŁÓCZKI NATURALNE POCHODZENIA ROŚLINNEGO:

LEN – włóczki lniane są mało elastyczne, dość sztywne i wytrzymałe. Nadają się na wyroby letnie, gdyż mają właściwości chłodzące, a dodatkowo antyalergiczne.

BAWEŁNA – jeden z najpopularniejszych rodzajów włóczek wykonany z włókien bawełny. Nie ulega mechaceniu, jest wytrzymała, miła i gładka w dotyku. Można ją wykorzystywać do różnego rodzaju robótek – od zabawek po ozdoby do domu.

włóczka bawełniana

WŁÓCZKI POCHODZENIA NATURALNEGO PODDANE OBRÓBCE CHEMICZNEJ

BAMBUS – włóczki bambusowe powstają z włókien celulozy pozyskiwanej z bambusa. Choć więc ich pochodzenie jest naturalne, zostają wcześniej poddane procesom chemicznym. Włóczki te są miękkie, delikatne, rozciągliwe i świetnie przepuszczają powietrze i doskonale chłodzą. Są miłe w dotyku, niegryzące i posiadają delikatny połysk.

2) Syntetyczne – powstają w wyniku procesów chemicznych.

Włóczki syntetyczne od włóczek pochodzenia naturalnego dzielą pewne cechy. Przede wszystkim:

  • nie uczulają, nie podrażniają skóry,
  • nie utrzymują dobrze ciepła,
  • są wytrzymałe,
  • nadają się do wielokrotnego prania,
  • są tańsze niż włóczki naturalne.

WŁÓCZKI SYNTETYCZNE

AKRYL – akryl nie ma najlepszej opinii wśród dziewiarek, choć jest włóczką bardzo popularną, prawdopodobnie ze względu na niską cenę i bardzo dużą gamę kolorystyczną. Rzeczywiście, włóczki akrylowe są przeważnie bardzo tanie, a można je dostać praktycznie wszędzie. Nie uczulają i mogą być prane w pralce, przez co można ich używać np. do szydełkowania zabawek. Wady akrylu to przede wszystkim: nie przepuszcza powietrza, może się mechacić i skrzypieć podczas szydełkowania. Musisz jednak pamiętać, że włóczka włóczce nierówna – mogą być akryle tak skrzypiące podczas pracy, że włos się jeży na głowie 😉 Są i takie, z którymi szydełkuje się całkiem przyjemnie – wszystko jest kwestią gustu i upodobań. Tak czy siak, każdą włóczkę najlepiej dotknąć, da to najlepszą wiedzę na jej temat 😉

akryl

POLIESTER – włóczki, w których składzie znajdziemy poliester, to przede wszystkim włóczki fantazyjne, często o futerkowym charakterze, miłe w dotyku i dość miękkie. Bardzo dobrze sprawdzają się podczas szydełkowania zabawek, a prym wiedzie tu dobrze wszystkim znana włóczka Himalaya Dolphin Baby. Jest mięciutka, delikatna i puszysta, dzięki czemu wszelkie przytulanki wychodzą uroczo!

3 ) Mieszane – połączenie różnych rodzajów włóczek w celu nadania motkowi nowych właściwości – najczęściej po to, by połączyć zalety obu rodzajów. Przykładowo można spotkać włóczkę bawełniano-akrylową czy mieszanki różnych rodzajów wełny.

Włóczki możemy podzielić również ze względu na ich grubość.

Analizując banderolę możesz zobaczyć, że na każdej z nich podana jest waga oraz długość motka, co pokazuje nam grubość danej włóczki. Na poniższych zdjęciach widać, że włóczka o wadze 50 g może mieć 75, 105 lub 180 m!

grubość włóćzki grubosc wloczek 2(oz – uncja – ok 28,34 g; yds – jard – ok 0,91 m)

Oczywiście im cieńsza włóczka, tym wolniej przybywać nam będzie robótki, jednak im grubsza, tym szybciej będzie ubywać materiału. Jak więc wybrać odpowiednią grubość włóczki? Jeśli projekt jest duży, wybierz grubszą włóczkę – szybciej będzie się szydełkować niż przy cieńszej. Tak samo działa w drugą stronę – do delikatnego lub małego projektu, wybierz włóczkę cieńszą. W końcu do ażurowej chusty nie będzie pasować wyjątkowo gruba włóczka, a do grubego szala – kordonek!

Włóczki składają się ze skręconych włókien, stąd możesz spotkać się również z zagranicznymi oznaczeniami grubości np. 3 ply (ilość włókien z jakich została skręcona włóczka; ply – z ang. grubość, warstwa).

Wyróżnia się 7 kategorii grubości włóczek, co pokazuje grafika poniżej:

Jak wybrać włóczkę

Wybierając włóczkę należy przede wszystkim dopasować ją do projektu. Zastanów się jaki jest cel Twojej robótki, jakie właściwości powinna mieć oraz kto będzie ją używał. Grzejące wełny lepiej zostawić na czapki, natomiast chłodzący len świetnie nada się na letnie wyroby. Do zabawek lepiej wybrać bawełnę lub jej mieszankę z akrylem, a na dywan świetnie nada się t-shirt yarn lub sznurek bawełniany.

Większość wzorów dostępnych w internecie, książkach lub czasopismach zaznacza, jaka włóczka będzie najlepsza do danego projektu. Na początku szydełkowania można sugerować się takimi wskazówkami, a z czasem sama będziesz wiedzieć jaką włóczkę wykorzystać.

Musisz też pamiętać, że włóczka musi współpracować z szydełkiem, tzn. jej grubość musi być dopasowana do wielkości szydełka! Do cieńszych włóczek dobierz mniejsze szydełko, natomiast te większe zostaw do grubszych.

Zobacz jakich rodzajów włóczek używałam do poszczególnych projektów:

sznurek bawełniany 5 mm

sznurek bawełniany 5 mm i 3mm

t-shirt yarn

wełna

bawełna

wełna owcza

zabawka: mieszanka: bawełna+akryl; ubranko: bawełna

W  kwestii rodzajów włóczek to wszystko! Jeśli nie czytałaś lekcji 1 o wyborze szydełka, możesz do niej wrócić. W przyszłym tygodniu będziemy natomiast rozszyfrowywać banderolę. Miłego szydełkowania!

Buziaki!

Q.

(Visited 57 669 times, 4 visits today)