Cześć!
Dzisiaj opowiem Ci o tym, jak czytać banderole i jakie informacje skrywają te małe etykietki! Banderola/etykieta to kawałek papieru, w który owinięty jest każda włóczka. Znajdują się na niej wszystkie niezbędne informacje mówiące o właściwościach danego motka, dlatego warto być świadomym, czego można dowiedzieć się z tego niepozornego kawałka papieru.
Jak czytać banderole? Jakie informacje się na niej znajdują?
1. Nazwa włóczki i jej producent – jest to informacja, która przeważnie rzuca się w oczy jako pierwsza. Zarówno nazwa jak i producent zapisane są większymi literami, przeważnie na środku etykiety.UWAGA! Warto pamiętać, że niektóre nazwy włóczek są takie same, różnią się natomiast producentem. Jeśli więc będziesz chciała znaleźć np włóczkę „Baby wool”, to nie zdziw się jeśli zobaczysz tę nazwę u takich producentów jak Alize czy Gazzal
2. Skład włóczki – skład jest jedną z istotniejszych informacji! Dowiesz się tutaj z jakich włókien zrobiona jest włóczka, a co za tym idzie – na jakie wyroby nadaje się najlepiej. (O składzie włóczek więcej dowiesz się z wcześniejszej lekcji: Rodzaje włóczek)3. Rekomendowany rozmiar szydełka/drutów – wskazuje jakie szydełko/druty będą najlepiej pasowały do danej włóczki. Z zasady im cieńsza włóczka, tym rozmiar powinien być mniejszy. Oczywiście słowo „rekomendowany” jest tutaj kluczowe. Jeśli zrobisz próbkę, sama zobaczysz czy szydełko pasuje do Twojego projektu. Przykładowo, podczas szydełkowania zabawek lepiej jest używać szydełka mniejszego niż zalecane, ponieważ oczka będą dzięki temu bardziej zbite, a wypełnienie nie będzie przedostawać się na zewnątrz. Jeśli natomiast chcesz wyszydełkować lekką chustę, może okazać się, że lepiej sprawdzi się nieco większe szydełko. (Więcej na temat szydełka dowiesz się z wcześniejszej lekcji: Jakie szydełko wybrać)4. Próbka – próbka pokazuje ile oczek i rzędów zmieści się w kwadracie 10 x 10 cm. Dzięki temu możesz policzyć ile oczek potrzebne będzie do Twojego projektu. Musisz jednak pamiętać, że i tutaj jest to dość indywidualna kwestia, a ta sama próbka robiona przez dwie różne osoby może być inna ( np. Twoje 20 oczek może być trochę większe lub mniejsze, w zależności od tego jak bardzo ciasne oczka będziesz robić). Dlatego przed przystąpieniem do szydełkowania warto zrobić własną próbkę i policzyć ile oczek i rzędów znajduje się w kwadracie o boku 10 cm wyszydełkowanym przez nas osobiście.
Analizując poniższy przykład, na kwadrat o bokach 10 cm x 10 cm będzie trzeba wyszydełkować 14 rzędów, a w każdym z nich po 14 oczek.5. Waga i wydajność włóczki – banderola zawiera również informacje o wadze oraz długości włóczki. Najpopularniejsze wagi motków to 25 g, 50 g. oraz 100 g. Można też zobaczyć oznaczenia oz lub yds:
- oz – uncja – ok 28,34 g.
- yds – jard – ok 0,91 m.
O ile jasne jest, ile waży dany motek, to wydajność dwóch, nawet wyglądających podobnie, może być inna! W 50-gramowym motku może być zarówno 280 metrów włóczki, jak i 170 lub 110 lub 75! Zależy to od grubości włóczki, dlatego warto sprawdzić wcześniej ile metrów ma dany motek, zamiast sugerować się jedynie jego wagą.
Banderola może też zawierać oznaczenie TEX, choć zdecydowanie częściej jest on spotykany na kordonkach niż włóczkach. Znając TEX można obliczyć długość nici. Wskazuje on również ile skręconych nici wchodzi w skład nici głównej.
6. Symbole prania – każdy motek powinien zawierać instrukcje prania. O symbolach prania powstał jakiś czas temu osobny wpis, więc po prostu odsyłam Cię do niego jeśli masz jakieś wątpliwości: Symbole na metkach – jak je czytać. Możesz też od razu pobrać tablicę ze wszystkimi symbolami:
7. Kolor i numer partii farbowania – choć sprawa z kolorem mogłaby wydawać się prosta, jest tu jeden haczyk! Pamiętaj, by zwracać uwagę na numer serii. Może się zdarzyć, że zabraknie Ci włóczki i dokupisz identyczną, a jednak odcień będzie nieco inny. Dlaczego? Ponieważ numer partii jest inny! Dlatego jeśli zależy Ci na identycznym odcieniu, to właśnie numer partii powinnaś sprawdzić przede wszystkim.Oto najważniejsze informacje, jakie zawiera banderola. Pamiętaj, że warto też sprawdzić wewnętrzną stronę banderoli. W przypadku włóczki Himalaya Dolphin Baby na drugiej stronie znajdziemy wzór na kocyk 🙂Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jak czytać banderole. Jeśli jest jednak coś, z czym masz problem, napisz do mnie, a na pewno pomogę!
A już za tydzień lekcja nr 4, czyli akcesoria, które ułatwiają szydełkowanie! By o niej nie zapomnieć możesz zapisać się do Kursowego Newslettera 🙂
Q.