Inne

Kaziuk Wileński w Poznaniu

Cześć!

W dzisiejszym wpisie chciałabym pokazać Ci krótką fotorelację z tegorocznych Kaziuków w Poznaniu.

Kaziuk Wileński

Kaziuk Wileński jest uroczystym świętem ku czci świętego Kazimierza – w Wilnie w dzień świętego Kazimierza odbywa się jarmark, a jego tradycja sięga 400 lat! Początki święta wiążą się z przeniesieniem relikwii świętego Kazimierza Jgaiellończyka w 1636 roku, po tym, kilkadziesiąt lat wcześniej został on ogłoszony świętym. Rocznica przeniesienia relikwii jest hucznie obchodzona nie tylko w Wilnie, ale także w innych miastach także poza granicami Litwy. Świętowanie polega na licznych występach artystycznych połączonych z kiermaszem. W Polsce uroczystości Kaziukowe obchodzone są m.in. w Poznaniu czy Szczecinie.

W tym roku święto obchodzone było na poznańskim Starym Rynku już po raz 26! Głównymi atrakcjami były m.in. orszak Jagiellonów czy wcześniej wspomniany jarmark rękodzieła, w którym brałam udział. Stary Rynek wypełniony był zwiedzającymi, którzy tradycyjnie chcieli wziąć udział w licznych atrakcjach organizowanych tego dnia. Pomimo dość chłodnej pogody, delikatnego deszczu i wiatru, Rynek zatłoczony był po brzegi!

Jarmark Kaziukowy

Sam jarmark był niezwykłym wydarzeniem. Stary Rynek z każdej strony wypełniony był stoiskami, na których można było kupić wielkanocne ozdoby, rękodzieło oraz liczne przysmaki.

Jeśli chodzi o pogodę, to jak widać bez czapki, szalika i rękawiczek by się nie obeszło! Obowiązkowo była również gorąca herbata i koce. Bez nich na pewno zamarzłabym jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem kiermaszu!

Impreza odbywała się na początku marca, więc pogoda była dość chłodna. Na szczęście teraz, z nadejściem kwietnia robi się coraz piękniej i mam nadzieję, że kolejnym jarmarkom w których wezmę udział będzie towarzyszyć już tylko słońce!

Pięknego weekendu!

Q.

(Visited 338 times, 1 visits today)

Mogą spodobać Ci się również