Szydełko

Szydełkowe makatki, czyli wyjątkowe ozdoby na ścianę

Hej!

Ostatnio wpadłam w wir szydełkowania makatek i innych ściennych ozdób. Nie mogę zacząć niczego innego, bo ciągle przychodzą mi pomysły na inne proporczyki 😀 Przeglądając ostatnie wpisy zauważyłam, że dawno nie pokazywałam na blogu wyszydełkowanych rzeczy, więc w dzisiejszym wpisie będziesz mogła zobaczyć dużo zdjęć moich ostatnich prac! Ale zacznijmy od podstaw – co to w ogóle jest ta makatka?


Makatką nazywa się dekoracyjną tkaninę niewielkich kształtów, która służy do wieszania na ścianach lub rozkładania na meblach.


Obecnie makatki są bardzo modnym elementem wystroju wnętrz. I nic w tym dziwnego! Sama uważam, że ozdobienie ściany piękną makatką to super pomysł i bardzo się cieszę, że wielu polskich twórców działa w tym obszarze. Tkane czy szydełkowane makatki idealnie wpasowują się w styl boho, ale można znaleźć też takie, które są bardzo nowoczesne i znakomicie pasją do eleganckich  wnętrz i pomieszczeń.

Moje szydełkowe makatki

Wszystkie moje makatki zostały oczywiście wykonane na szydełku. Do ich użycia wykorzystałam włóczki akrylowe lub mieszanki bawełny z akrylem, ponieważ akurat takie pasowały mi kolorystycznie 🙂 Dodatkowo wszystkie (poza tęczowymi) mocowane są do drewnianych patyków, a większość posiada ozdoby z pomponów, które ostatnio bardzo lubię.

Głównym motywem makatek są zwierzęta. Jest leniwiec, jednorożec a także lamy czy alpaka. Bardzo podobają mi się również tęcze, które można zrobić z użyciem grubego sznurka. Wśród makatek znalazła się też jedna z kaktusem, ponieważ motyw ten bardzo przypadł mi do gustu (tutaj znajdziesz tutorial na zakładkę w kształcie kaktusa).

Makatki szydełkuję się bardzo prosto i przyjemnie, więc jeśli jeszcze nie próbowałaś, to polecam spróbować! Niektóre są bardziej czasochłonne inne mniej, co oczywiście zależy również od ich rozmiaru. Bazą wszystkich makatek jest półsłupek, musisz pamiętać natomiast by włóczki, których użyjesz były tego samego rozmiaru. Jeśli włóczki będą grubsze i cieńsze, może się okazać w będziesz musiała bardziej pokombinować, by rzędy były równe. Poniżej znajdziesz wszystkie zdjęcia.

 

To wszystkie makatki, które do tej pory udało mi się sfotografować. Ale nie wszystkie, które już zrobiłam! W kolejce do aparatu czeka już mniejsza lama, a kolejka do szdełkowania jest jeszcze więszka 🙂

Która makatka podoba Ci się najbardziej? Ja nie mogę się zdecydować!

Q.

(Visited 4 351 times, 4 visits today)

Mogą spodobać Ci się również